Lakiernia proszkowa to wydzielona przestrzeń, w której naładowany elektrostatycznie proszek jest nanoszony na przedmiot, a następnie utrwalany, dzięki czemu tworzy jednolitą strukturę. Specyficzne właściwości proszku malarskiego wymagają przestrzegania odpowiednich procedur BHP, gdyż jego obecność zwiększa ryzyko zatrucia, wystąpienia chorób zawodowych, a także pożaru. Zasady BHP wewnątrz lakierni proszkowej - o czym warto pamiętać? Zanim wymienimy zasady BHP w lakierni proszkowej, skupmy się na zagrożeniach, jakie niesie ze sobą tego typu farba. Jest to związek chemiczny, który wykazuje tendencję do osiadania się na ubraniach, przedmiotach codziennego użytku, a także wewnątrz dróg oddechowych. Poza tym przenikanie proszku do otoczenia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zanieczyszczenia środowiska. Bezpośredni kontakt z proszkiem może również wywołać zmiany dermatologiczne o charakterze alergicznym, a nawet zapalnym. Problemem jest również zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, który może nastąpić np. na skutek iskrzenia niektórych urządzeń elektrycznych. Właściwie przestrzegane zasady BHP podczas lakierowania proszkowego, pozwalają wyeliminować ryzyko wypadku, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkód w mieniu i chorób zawodowych. Dlatego w każdej lakierni powinna znajdować się instrukcja, która dostosowuje ogólne przepisy BHP do warunków miejscowych panujących w obiekcie. Najważniejsze zasady BHP obowiązujące w lakierniach proszkowych Po pierwsze, bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa, w trakcie których ocenia się warunki pracy, a także identyfikuje ewentualne źródła zagrożeń. Nie bez znaczenia są też cykliczne szkolenia z zakresu odpowiedniej obsługi urządzeń gaśniczych i wentylacyjnych, a także bezpiecznego korzystania ze sprzętu ochronnego. Wreszcie nie można zapominać o właściwym oznakowaniu miejsc, w których występuje zwiększone ryzyko dotyczące występowania cząstek farby w atmosferze, a także o regularnym przeglądzie sprzętu używanego np. do filtracji powietrza. Do najważniejszych procedur bezpieczeństwa w lakierniach proszkowych zalicza się przede wszystkim:
Zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lakierniach proszkowych Ważne jest również wdrożenie zautomatyzowanych systemów przeciwpożarowych, które ograniczą ryzyko przedostawania się zapalonego proszku z kabiny do otoczenia. W tym celu lakiernie proszkowe wyposaża się w specjalne zestawy czujników, które w przypadku wykrycia ognia odcinają dostęp proszku i jednocześnie zatrzymują pracę wszystkich urządzeń doprowadzających go do kabiny. Zasady BHP w lakierni proszkowej obejmują również zainstalowanie urządzeń, które po wykryciu źródła ognia automatycznie odcinają zasilanie, ograniczając w ten sposób ryzyko dalszego rozwoju pożaru lub wybuchu nagromadzonego pyłu.
Reasumując, przestrzeganie zasad BHP w lakierniach proszkowych polega przede wszystkim na wentylacji pomieszczeń i ich zabezpieczeniu przeciwpożarowemu. Kluczowa jest też odpowiednia ochrona skóry i błon śluzowych przed zagrożeniami.
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
|